Vinice

 

Vinařství v oblasti Pálavy a Mikulovska, kde leží také naše vinohrady, oplývá bohatou historií. Římská posádka z Vindobony „Legio Decima Gemina, Pia Fidelis" vybudovala již ve 3. století n.l. svůj opěrný bod na Římském kopci pod Pálavou a vysadila na Pálavě první vinice. Archeologické nálezy vinařských nožů a semen révy potvrzují rozvinuté vinařství také u slovanského obyvatelstva za Velkomoravská říše v letech 833–906.

Mikulov je hlavním vinařským střediskem kraje už po staletí. Za své postavení vděčí příhodnému klimatu, vhodné půdě a hlavně lidem. Vinařství bylo pro mocné šlechtické rody Liechtensteinů a Dietrichsteinů velmi významným zdrojem příjmů, a tak jeho rozvoj všestranně podporovali – zakládali vinice, starali se o odbyt vína, dohlíželi na dodržování stanovených pravidel pěstování, výroby i obchodu. Svým dílem k rozvoji přispěli také Židé, schopní obchodníci, nebo habáni, kteří přinesli řadu nových vinařských poznatků z Německa a Švýcarska.

vinařství Novosedly

NOVOSEDLY

Kvalita novosedelských vín je dána výjimečností půdy, která je na zdejších viničních tratích většinou tvořena štěrkem, pískem a jílem s velkým obsahem vápencových valounů a mimořádným mikroklimatem vytvářeným řekou Dyjí. Geologické podloží novosedelských viničních tratí z velké části tvoří třetihorní mořské sedimenty, které jsou nedílnou součástí geologie jižní Moravy. Srovnatelné geologické podloží vinic je charakteristické i pro oblast Médoc v Bordeaux, jejichž třetihorní sedimenty se usazovaly v zálivech stejného moře jako sedimenty v oblasti Novosedel.

PAVLOV

Obec leží na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy, Děvína (550 m n. m.) a již v 15. století byla největší vinařskou obcí mikulovského panství. Na vínech z Pavlova znalci oceňují především jejich originální ovocitou svěžest, aromatičnost a kořenitost danou unikátním vápencovým podložím úpatí Pálavy, chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace. Naše vinařství má v Pavlově celkem 40,5 ha vinic v nadmořské výšce převážně kolem 230–260 m.

Pěstované odrůdy: Ryzlink vlašský, Sauvignon, Pinot Blanc, Pálava, Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Chardonnay, Tramín červený, Kerner, Merlot, Frankovka, Svatovavřinecké, Modrý portugal

SAHARA

Plocha vinic ve viniční trati: 21 ha
Pěstované odrůdy: Pálava, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Chardonnay, Tramín červený, Modrý Portugal
nadmořská výška: 200–250 m

U BOŽÍCH MUK

Plocha vinic ve viniční trati: 4,6 ha
hlavní odrůdová skladba: Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené
nadmořská výška: 240–340 m

STARÁ HORA

Plocha registrovaných vinic ve viniční trati: 4,1 ha
hlavní odrůdová skladba: Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Kerner, Pálava
nadmořská výška: 200–250 m

NOVÁ HORA

Plocha registrovaných vinic ve viniční trati: 5,9 ha
hlavní odrůdová skladba: Merlot, Ryzlink vlašský, Sauvignon
nadmořská výška: 240–262 m

NA VÝSLUNÍ

Plocha registrovaných vinic ve viniční trati: 2,0 ha
hlavní odrůdová skladba: Muškát moravský
nadmořská výška: 220–290 m

ostatní viniční tratě: POD PÁLAVOU, SLUNNÝ VRCH

Facebook Instagram

Pokračováním potvrzuji, že jsem starší 18 let.

Ano Ne, odejít